ŚWIADCZENIA RODZINNE
1. PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r., o świadczeniach rodzinnych ( tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 z póź. zm.), Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 27 lipca 2017 r. poz. 1466 w sprawie postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r. poz. 1497)
Przepisy ustawy i rozporządzeń regulują prawo do świadczeń rodzinnych, ich wysokość, zasady wypłaty oraz wymagane dokumenty.
Świadczeniami rodzinnymi są:
Zasiłek rodzinny – w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem dziecka.
oraz dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu:
- urodzenia dziecka;
- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
- samotnego wychowywania dziecka;
- wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej;
- rozpoczęcia roku szkolnego;
- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.;
- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego.
Świadczenia opiekuńcze:
- zasiłek pielęgnacyjny;
- specjalny zasiłek opiekuńczy
- świadczenie pielęgnacyjne.
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
Za osobę uczącą się zgodnie z ustawą uważa się pełnoletnią osobę uczącą się, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony.
Świadczenia rodzinne przysługują tylko wówczas, jeżeli osoby do nich uprawnione zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenia rodzinne, chyba ze przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.